2010 m. gegužės 16 d., sekmadienis

Škotijos sostinė - Edinburgas






Antras pagal dydį Škotijos miestas ( po Glazgo ) ir sostinė. Gyvena apie 460000 gyventojų. Edinburgas yra prie Forto upės žiočių, pietrytinėje šalies dalyje. Antikos laikais šiaurinė salos dalis buvo vadinama Kaledonija, kuri beveik atitinka Škotijos teritoriją.
Tai sausi statistiniai duomenys. Bet kai nuvyksti į Edinburgą, realus miesto vaizdas pranoksta lūkesčius.

Žmonės labai mandagūs, bet neįkyrūs. Juodaodžiai pavieniai, geltonosios rasės nedaug. Škotai važinėja naujais, gerais automobiliais. Lietuvišku žargonu šnekant "atsipūtę". Jų aprangos stilius "be stiliaus". Viena(s) su šortais, basom kojom, trumpa palaidine, kitas su šiltu avies vilnos megztiniu ar striuke. Pavasarį iš ryto gana vėsu, vėliau išlenda saulė, atšyla. Būna neretai lietaus. Tik dažnai jis būna kaip besileidžiantis rūkas, kai nereikia skėčio, drabužiai neperšlampa.

Škotijai būdinga: kiltai, dūdmaišiai, avys. Viso to ten yra. Avys pievose, o parduotuvėse puikios avių vilnos šilti megztiniai. Kiltų vyrams ir moterims pilnos parduotuvės. Gatvėse yra jais apsirengusių, bet nedaug. Mokiniai pamokoje apsirengę kiltais.

Dūdmaišiais groja turistų mėgstamiausiose vietose, jų muzika skamba pubuose. Dūdmaišiais groja karinis orkestras per eitynes, pats mačiau ir girdėjau.

Langai tradiciškai didžiuliai, apatinė dalis pasikelia, o viršutinė dalis nusileidžia. Ties langais stovi dideli radiatoriai. Langas atdaras, o radiatorius šiltas. Todėl viešbutyje šiltas grynas oras. Po langais sostinės centre čiulbėjo lakštingalos per naktį. Savaitgalį girdėjosi išgėrusių škotų balsai, bet miegoti jie netrukdė.

Visur, kur pažvelgsi : bokštai, paminklai, rūmai. Kur įsigilini, randi istorinę vertę - tai karaliaus ar karalienės, tai turtingiausio pasauly žmogaus, tai pasaulinę vertę turintis ir taip toliau. Mieste yra kalvų ir uolų.
Pirmas objektas, prikaustęs žvilgsnį - pilis (Castle Rock). Stovi ant uolos miesto centre. Įėjimas į ją kainuoja keliolika svarų.

Bet objektas vertas to. Jos teritorijoje stovi šv.Margaritos koplyčia - seniausias Edinburgo pastatas.
Kitame pilies pastate yra Karinės šlovės muziejus, kuriame negalima fotografuoti. Ten yra informacija apie žuvusius škotus karuose ir mūšiuose. O tų karų labai daug ir visme pasaulyje. Nes Britanijos imperija vienu metu buvo apjuosusi pasaulį, o jos žemėse niekada nenusileisdavo saulė.

Kitas karo muziejus, kur parodyta įvairių laikų jų karių apranga, amunicija, paminėti sėkmingi žygiai ir mūšiai. Pavyzdžiui britų pergalė prieš Napoleoną arba jų šlovinamas Trafalgaro mūšis prie Ispanijos.
Yra kalėjimas- muziejus, nes kažkada ten buvo kalėjimas. Yra vienutės ir didelės tamsios patalpos, kur daug kalinių gyveno. Dauguma miegojo hamakuose įvairiame aukštyje.

Stovi prašmatnus muziejus, kuriame karališkosios brangenybės, pavaizduotos Škotijos karalių ir karalienių įšventinimas ir jų dinastijos. Ten ir karūnos ir kiti valdovo atributai.

Pagrindinė, didžioji salė didelė, ant sienų daugybė iečių ir kitų ginklų. Ji vizualiai puikiai atrodo. Dar yra keletas kiemų skirtinguose lygiuose. Juose stovi daug patrankų.

Pilies uola yra stati iš 3 pusių. O įėjimas iš ketvirtos - rytų pusės. Čia prasideda Karališka mylia, kuri pasibaigia Holirudo rūmuose - Britanijos karalienės oficialioje vasaros rezidencijoje Škotijoje. Karališka mylia yra svarbiausia Edinburgo gatvė, susidedanti iš keleto skirtingais pavadinimais gatvių.


Nuo pilies puikūs vaizdai į visas puses. Aplamai Edinburgui būdingi apžvalgos taškai su nuostabiais panoraminiais vaizdais.
Karališka mylia, pagrindinė turistų judėjimo ir būriavimosi vieta. Čia yra šv. Gilės Katedra su karūnos formos pagrindiniu bokštu.

Čia yra Gladstone Land- vienas seniausių išlikusių 17 a. pastatų. Jame įkurtas tų laikų buities muziejus.
Netoliese yra rašytojų muziejus siaurame skersgatvyje. Ten mažų, siaurų skersgatvių yra daug. Jie turi savo pavadinimus. O juose esantys namai irgi su pavadinimais.
Karališkoje mylioje aibės kavinių, užkandinių ir restoranų. Dauguma jų gana nedidelės, bet žmonių visada yra. Atrodo, jog škotai namuose nevalgo.
Toliau yra Vaikystės muziejus skirtas suaugusiems, įkurtas to, kuris nekentė vaikų. Muziejus labai populiarus.

Einant tolyn prieiname Škotijos Parlamento naująjį pastatą. Senąjį praėjome netoli katedros. Į naująjį galima įeiti nemokamai, jei norima pamatyti posėdžių salę. Škotijos Parlamentas neturi daug galių, bet kai kuriuos klausimus sprendžia ( pvz. - gydymo ).

Už Parlamento tuoj Holirudo rūmai- Karališka mylia baigiasi. D.Britanijos karalienė čia vasaroja, kai būna Škotijoje.

Čia yra muziejus, įėjimas kainuoja virš 10 svarų, parodų salė. Yra puiki kavinė. Teritorijoje yra karalienės pirties namelis. Mačiau kaip škotų mokiniai apsirengę kiltus su mokytojais piešė namelį. Škotijoje menas, istorija ir švietimas gražiai persipynę.

Į šonus nuo Karališkos mylios, paviršius stipriai žemėja. Vienoje pusėje jis pažemėja per 4 namo aukštus. Skersai eina gatvė 4 aukštais žemiau. Pasižiūri nuo viaduko ir matai namus apie 17 m žemiau prasidedančius. O pastatai Edinburge aukšti- 6 - 7 aukštų. Daug yra 9 - 12 aukštų pastatų, statytų 18- 19a.

Kitoje pusėje slėnyje yra Waverley geležinkelio stotis. Aprašyta Irvine Welsh romane apie narkomanus "Traukinių žymėjimas". Po stikliniu stogu. Pats geležinkelis centre daugely vietų eina po žeme. Labai patogu- stotis centre, bėgiai paslėpti. Virš bėgių pastatyta Karališka Škotijos Akademija ir Nacionalinė Škotijos Galerija.
Už geležinkelio yra Princesės gatvė. Joje daug skverų ir parkų. Yra kur žmonėms atsipūsti, pasivaikščioti.

Stovi ten Valterio Skoto paminklas. Poetas sėdi lyg po gotikinės bažnyčios boštu. Beveik šalia stovi impozantiškas Balmoralio viešbutis su bokštu ir laikrodžiu jame.

Už jo yra Velingtono paminklas. Šio maršalo vadovaujama kariuomenė laimėjo Vaterlo mūšį prieš Napoleono armiją, buvo ministru ir premjeru. Toliau senos 18- 19 a.kapinės su mauzoliejais, paminklais, vartais ir net egiptietišku obelisku. Senų kapinių Edinburge daug, jos nedidelės, išlikę užrašai.
Kitoje gatvės pusėje matyti Caltono kalva.

Ant jos keletas įspūdingų pastatų. 19 a. pastatyta graikiško stiliaus kolonada- klasikinės kolonos, vadinama Nacionaliniu paminklu.

Čia stovi miesto observatorija. Netoliese aukštas švyturio tipo bokštas - Nelsono paminklas. Nuo kalvos užburiantys vaizdai į visą miestą. Jo vadovaujamas britų laivynas laimėjo Trafalgaro mūšį.

Apačioje netoli matyti Šv. Džeimso prekybos centras, esantis arčiausiai miesto centro, turintis įspūdingą permatomą rankovę- įėjimą virš gatvės į 4 parduotuvės aukštą. Už prekybos centro šv. Andriejaus skvras su Melvilio paminklu. Pati kalva lyg skveras. Daug suolų, ant jų pritvirtintos lentelės, kas suolą pastatė. Žmogus ar šeima sumoka pinigus, o miestas pastato gražų suolą, ant jo parašyta, kam suolas skirtas. Bet kas ant jo sėdi. O savininkas , atvažiavęs gali sėdėti ant savo suolo.

Apačioje prie geležinkelio Šv. Andriejaus namas, jame Škotijos vyriausybė. Mačiau kaip vyriausybės klerkas po darbo nusimeta juodą kostiumą, apsivelka sportinę aprangą ir sportiniu dviračiu palieka savo darbovietę. Toliau Regento kelias. Vienoje jo pusėje puikus klasicizmo pavyzdys- didžiulė 19 a. viduryje pastatyta mokykla, didžiausia Britanijoje.

Toliau JAV konsulatas. Kitoje pusėje ilgas parkas. Jame išdėlioti akmenys būdingi visiems Škotijos regionams. Toliau Robert Burns- škotų poeto paminklas su kolonomis. Už jų matyti miesto panorama, centrinė sostinės dalis.
Į pietryčius nuo centro yra kita kalva. Artūro sostas vadinasi.

Šalia Holirudo rūmų. Užlipau ant vienos keteros kalvoje. Lipimas nereikalaujantis pasiruošimo, įmanomas net aukštakulniais. Vienas kraštas centro pusėn nenatūraliai status, nes iš čia atkirstų uolų statė Edinburgo rūmus.

Kita pusė lėkšta, leidžiasi į slėnį, už jo pakyla aukščiausia sosto viršūnė. Po kojomis matyti Škotijos sostinė Edinburgas beveik visas. Visa uola apaugusi žalia vešlia žole, kuria einant kojos spyruokliuoja, yra geltonai žydinčių spygliuotų krūmų.

Dar vienas įdomus objektas yra vandenyno terminale. Ten stovi karališka jachta "Britanija", kuri nebenaudojama nuo 1997 metų. Jacha didžiulė, 4 aukštų. Prabangiai įrengta. Joje yra "Rols Roisas", prabagūs baldai, indai, įranga. Įėjimas kainuoja , kaip čia įprasta, virš 10 svarų. Gauni "kalbančią dėžutę" kokia tik nori kalba ir vaikštai, į ausį pasakoja. Fotografuoti, filmuoti ne tik galima, bet paklausia ar turime, kuo įamžinti grožybes.

Netoli pilies stovi aukščiausia neogotikinė bažnyčia, paversta Edinburgo festivalio būstine. Festivalis tradicinis, vyksta keliasdešimt metų, vyksta vasarą. Prie pilies statomos jam tribūnos. Šalia dar yra viskio bandymas, ten kur šį gėrimą duoda paragauti. O viskiu garsėja Škotija.

Aplink daugybė muziejų: kamera obskura, siaubo, požemių, iliuzijų, Nacionalinė portretų galerija, "Mūsų dinamiška žemė" ir tt. Dalis jų yra nemokami. Yra net naktį veikiančių.
Šalia pilies tik žymiai žemiau yraGrassmarket pailga aikštė. Ten kiekvienos durys- pubas. Savaitgaliais šios įstaigos pilnos išgėrusių škotų, jie patriukšmauja. Bet nėra agresyvūs.Matėme vietines basomis gatve einančias iš čia. Šioje aikštėje būdavo atliekamos mirties bausmės iki 19. pradžios. Ta vieta pažymėta turistams, šalia pubas "Paskutinis lašas" , turima omenyje "kraujo".

Tai Edinburgo centrinės dalies įžymybės. Galima apeiti pėsčiomis, išskyrus terminalą. Galima apvažiuoti dviaukščiu atviru autobusu. Jų čia įvairių spalvų labai daug. Kaip ir taksi- kebai nudažyti įvairiomis spalvomis, o forma ta pati.

Į šiaurę nuo miesto pastatytas 1890 metais tuo metu rekordinio 2,5 km ilgio ir iki 104 m aukščio geležinkelio tiltas per Forto įlanką. Iki jo galima nuvažiuoti traukiniu, randasi ties miesto riba. Prie jo yra didžiulis akvariumas. Tiltas yra technikos stebuklas. Už jo 1964 m. pastatytas automobilių tiltas per įlanką.

Škotijos nacionalinis augalas yra dagys, jis puikuojasi ant daugelio suvenyrų. Svečiuojantis Škotijoje dagys neįdūrė.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą