2016 m. rugpjūčio 10 d., trečiadienis

Velsas kaip iš pasakos

                                     
                                      


                                     

                                     

    Pilys kas keliolika kilometrų, kelias maloniai vingiuotas, kalvos truputį aukštesnės. Kad išryškintų ar paslėptų pilį. Vingiuota jūros pakrantė. Žaluma vaiski. Avys baltos ir juodomis galvomis. Miestai nedideli. Lentelės, nuorodos dviem kalbom- valų ir anglų.
                                     

  Velse gyvena virš 3 milijonų gyventojų. Daugiau kaip pusė žmonių yra valai.
  Daug kur plaikstosi vėliava su raudonu drakonu baltai- žaliame fone. Tai Velso vėliava. 
                                           

   Tokia emblema yra ant daugelio vietinių automobilių numerių. Drakonas visur ant suvenyrų. Pirmą kartą drakonas pavaizduotas 820 metais. Velso vėliava netgi laikoma seniausia pasaulyje.
Valai yra keltai. Jų kalba Velsas yra "Cymru".
                                     

1282- 1283 metais Eduardas I nukariavo Velsą. Jis nužudė Velso vadovą. 1301 metais Velsas kaip lėnas perduotas Eduardui II. Nuo tada Velso princas yra JK sosto įpėdinio titulas. Tiesa 1999 metais įkurtas Velso parlamentas, bet su ribotomis galiomis.
                                      

  Jaučiausi Velse labai gerai- tai yra savas. Šalis mažesnė už Lietuvą 3 kartus, gyventojų         turi truputį daugiau. Pilių turi virš 640, kai pas mus apie 12.
                                      

Avių Velse 4 kartus daugiau negu žmonių. Pastarąjį skaičių jau žinote, galite skaičiuoti avis. Velsietis Everestas tyrinėjo Džomolungmą, todėl kalnas pavadintas velsiečio Everesto vardu.
                                      

Kambrijos kalnuose aukščiausia Velso viršūnė Snaudonas 1038 metrų aukščio. Ant jo galima užlipti arba užvažiuoti siauruoju geležinkeliu.
                                        

  Velso šūkis "Cymru am Byth" reiškia "Velsas amžinai". Valų kaboje nėra raidžių: K, Q, V, Z. Velse sukurtas didžiausias Europoje vėjo jėgainių parkas jūroje. 
                                     

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.
Tai ilgiausias Velso miesto pavadinimas. Reiškia štai ką:  "Šv. Marijos bažnyčia, esanti baltųjų lazdynų dauboje netoli raudonosios olos srauniojo Llantysilio sūkurio". Čia prasideda Anglesey sala, didžiausia Velse. 
                                     

   Anglijos visos salos už ją mažesnės. Salą skalauja Airijos jūra. Įvažiuojame į Anglesey tiltu iš "žemyno". Nors iš tikrųjų Britanija yra sala, tik didelė. 
                                     

    Važiuojant iš Britanijos į Anglesey salą autostrada, dešinėje sąsiauryje yra salelė, joje vienas namas, atrodo kaip gyvenamas. Prie jos yra bangolaužiai, jog potvynių metu nenuplautų.
                                    

        Atvarėme į miestelį, kurio pavadinimas aukščiau parašytas, mintinai dar neišmoktas, yra ilgiausias Gineso rekordų knygoje. Jame miesto pavadinimas yra ir aikštėje, ir ant geležinkelio stoties, ir ant suvenyrų parduotuvės. 
                                     

   Pastaroji čia didelė, turistai lengvai atsisveikina su pinigais, pamatę Velso drakoną. Mačiau BBC orų prognozę per TV, kur pranešėjas pasakė šio miesto pavadinimą, nežinau kiek prieš tai mokėsi. Parašyti, jog pakeliui gamta smaragdiškai žalia, tai banalu. Akmenys, kalnai išaugę iš to smaragdo. 
                                      

  Pilys ir vėl pilys. Kernarvonas. Tai Velso miestas su pilimi centre. Turistų labai mėgstamas. Teka upė Seiont, įteka į sąsiaurį. Pilis ant upės kranto. Perėjau tiltu, kad tilptų pilis į kadrą. Vidinis kiemas didelis.
                                     

    Edvardo I sūnus čia gimė, todėl pagrindiniai vartai yra "Karaliaus". Vartų pastatas turi patalpų gynybai: verdančiam aliejui, vandeniui, ginklams. Kiti vartai yra "Karalienės". Jie skirti prekių transportui vandeniu. 
                                      

   Pilyje daug bokštų, ilga siena jungianti bokštus. Yra kur palaipioti. Dauguma bokštų ir sienų galerijų yra be ekspozicijos. Eksponatais yra turistai. Yra visokių tamsių patalpų ir įvairių langų, per kuriuos įdomu fotografuoti. 
                                     

    Daugiakampiai bokštai suteikia šarmo piliai. Bokštų yra 12. Vieni šešiakampiai, kiti aštuonkampiai, kiti dešimtsieniai. Pilies forma primena aštuoniukę- viduryje perspausta, galuose du ratai. Erelio bokštas yra dešimtsienis.
                                     

   1969 metais Kernarvono pilyje pricas Čarlzas tapo Velso princu.  Mieste yra tik apie 10.000 gyventojų. Šalia pilies centrinė aikštė. Joje valgiau tradicinį patiekalą "fish and chips".
                                     

     Buvo labai skanu. Konvis. 8 bokštų pilis, pastatyta Eduardo I. Ji buvo viena pilių, kurios žiedu supo Velsą. Skirta okupantams anglams prispausti valus. Nuo Konvio pilies prasideda miesto siena. 
                                     

    Ji supa miestą kaip ir prieš 700 metų. Sienoje yra 21 bokštas ir 3 dvigubi vartų bokštai. Beveik visą miesto sieną praėjau. Sienos ilgis yra 1284 metrai. Pilį statė tų laikų architektūros vadas šv. Jurgio Džeimsas.
                                     

    Geriausias karinis architektas. Statybos kainavo apie 157 milijonus dolerių dabartiniu kursu.  Llywelyn ap Gruffudd- paskutinis nepriklausomo Velso princas palaidotas ten, kur pastatė Konvio miestą. 
                                          

     Ponkisiltės akvedukas. Jį pamatęs netenki žado. Aukštas ir ilgas, o juo viršuje plaukia laivas. Llangollen kanalas kerta Di upę. Upės slėnis gilus. Tai inžinerinis stebuklas. Žmogaus proto ir darbo triumfas.
                                     

    Netoli praeina plentas. Upės viršuje kanalas vardu Llangollen, jis laivuojamas. 38 metrų aukščio ir 313 metrų ilgio akvedukas. 1795- 1805 metų statyba. 
                                     

   Snaudonia. Tai kalnų regionas šiauriniame Velse.  Turistų mėgiamos viršūnės Tryfan ir Glyderau. Pastarojo aukštis yra 1000 metrų. Tryfan aukštis yra 917 metrų. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą