2016 m. rugpjūčio 26 d., penktadienis

Dūdmaišiai, kiltai ir kalnai

                                         
                                       
   Dūdmaišiais grojantys kiltais apsirengę kalnų fone. Tai man yra Škotija. Išdidi, įdomi šalis. Paslaptinga. Škotijoje daug paminklų, pilių, tiltų, viskio gamyklų. Tradiciniai škotų liaudies šokiai- figūrų seka; arba šokama tik kojomis, kūnas ne. Karališkoji škotų liaudies draugija: vyrai su kiltais, moterys su skaromis. Poros susidaro, kai skaros raštas atitinka kilto.
                                       
Škotija skirstoma į regionus: pietinį- centrinį, vakarų hailandą, rytinį ir šiaurinį hailandą. Šiaurinėje ir vakarinėje Škotijoje yra kelios salų grupės ir pavienės salos. Pervažiavau visus 4 regionus. Dideli skirtumai yra tarp jų.
                                       
    Škotijos nacionalinė gėlė dagys. Įvažiuojant iš Anglijos pasitinka škotiškas užrašas ir Škotijos vėliava. Ateityje gal bus sunkiau pasienyje,  jei Škotija atsiskirs nuo Anglijos. Pastaroji "brexit", o Škotija liks ES. Prieš sieną yra Adriano siena, kuri beveik sutampa su Škotijos- Anglijos siena. Ji likusi nuo Romos imperijos laikų, kai Anglija buvo romėnų užkariauta, o škotų neįveikė.
                                       
   Pasikeičia vaizdai už lango. Atsiranda didesnės kalvos ir mažiau medžių. Žaluma išlieka ryški. Škotijoje daugiau jūros pakrantės. Užrašai 2 kalbomis- škotų ir anglų.Yra  nuorodų į viskio daryklas. Tai škotiškas požymis.
                                       
   Pietinė ir centrinė Škotija maloniai kalvota. Ganosi karvės ir avys. Matosi rudos pasišiaušusios karvės lyg jas specialiai būtų sušukavę prieš plauką. Tai Stirlingo karvės. Jos kaip suvenyrai parduodamos turistų centruose. Plaukai užkritę ant akių, ragai platūs į šonus. Man tai hipiška karvė.
                                       
  Stirlingas žymus miestas Škotijoje. Šalia susikerta autostrados, todėl lengva jį pasiekti. Virš jo iškilęs bokštas-  Wallace paminklas. Jis aukštas ir stilingas,  iškilęs virš upės vingio. Viktorijos laikų paminklas.
                                       
  Važiuojant jį visada pamatysi. Jis iš visų pusių matomas kalvų fone. Škotijos nepriklausomybės kovų simbolis.   Kai viduramžiais škotai laimėjo prieš anglus. 67 metrų aukščio bokštas.
                                       
   Virš miesto iškilusi Stirlingo pilis. Ji yra kitoje Forto upės pusėje nei Stirlingo bokštas- Nacionalinis paminklas. Stirlingo pilis yra mokamas turistinis objektas. Yra Didžioji salė, Karališki rūmai, Karalienės Anos sodai. Tai Škotijos karalių ir karalienių rezidencija. Stirlingas yra buvęs Škotijos sostine. Jame karūnuotas Škotijos karalius Jokūbas VI. Stirlingo pilis yra renesansinė. Ją statė Škotijos karalius Jokūbas II. Pilyje gyveno ir augo ištisos Škotijos Stiuartų dinastijos kartos.  Prie Stirlingo vyko nepriklausomybės mūšis ankstyvaisiais viduramžiais su anglų kariuomene. Škotų buvo mažiau, bet jie laimėjo.
                                       
  Falkirkas- miestas centrinėje Škotijoje irgi Forto upės slėnyje. Jį išgarsino Falkirko ratas. Šalia miesto Forto ir Clyde kanalas sujungti su Union kanalu. Labai originalus inžinerinis sprendimas. Man tai atrodo kaip iš fantastikos. Laivas priplaukia prie rato apačios. Milžiniškas ratas "pagauna" laivą, pasisuka ir pakelia laivą. Viršuje laivas išplaukia jau į kitą kanalą. Aukščių skirtumas 24 metrai. Tai turistinis objektas, į kurį vyksta turistai. Organizuojamos grupės netgi "segvėjais".
                                       
  Miestas Falkirkas yra pramoninis, netoli sostinės Edinburgo. Dar vienas turistus traukiantis objektas yra Kelpies. Tai 2 arklių paminklas. Jie yra sunkieji darbiniai vandens arkliai.
                                       
 Jais rėmėsi Škotijos pramonė , kanalų statyba. Plieninė žirgų skulptūra milžiniška, didžiausia pasaulyje. Kiekvienas žirgas yra 30 metrų aukščio ir sveria po 300 tonų. Sunku įsivaizduoti tokius skaičius.
                                       
  Loch Nesas- žymiausias Škotijos ežeras. Jį išgarsino Nesė. Mitinis didelis vandens gyvūnas maža galva, plonu kaklu. Taip jis vaizduojamas. Tai mitinė būtybė, kurios nėra. Bet jei tikite, tegul ji būna.
                                       
    Ji išreklamuota. Didžiulis pastatas- Nesės muziejus, milžiniška suvenyrų parduotuvė. Drumnadrochit vietovėje. Visur Nesės atvaizdai, už juos turistai palieka pinigus. Ežeras ilgas ir siaurokas lyg upė. Krantai aukšti ir vienodi, net monotoniški.
                                       
   Už 1,6 kilometro nuo Nesės muziejaus stovi sena apgriuvusi Urquhart pilis, mums pažįstama iš National Geografic laidų. Ji ten yra simbolis. Čia už pažiūrėjimą reikia mokėti, už griuvėsius. Mašinų daug, autobusų irgi.
                                       
    2 autobusai mums bematant susidūrė aikštelėje. Fotografuoju pilį, mane fotografuoja jos fone. Tai geografo, keliautojo vienas simbolių. Urquhart pilis man buvo gražiausia iš visų Loch Neso apylinkių.
                                       
 " Loch" škotiškai yra ežeras. Čia "lochai" visur, kur matosi vanduo. Ežeringas kraštas. Loch Nesas ilgas, bet ir jis baigiasi.  Ežerų grandinės gale yra Kaledonijos kanalo įspūdingiausia dalis- Neptūno laiptai.
                                       
 Tai inžinerijos stebuklas, kur pilna turistų. Šliuzų sistema įrengta 1811 metais. Ji pakelia- nuleidžia laivus 20 metrų. Dabar yra 8 šliuzų sistema. Ji mėgstama turistų, nes yra šalia plento ir fotogeniška.  Sujungia ežerą su jūra. Prieš 200 metų tai išsprendė nedarbo- emigracijos problemą.
                                         
   Kaledonijos kanalas jungia vandens keliu rytinę ir vakarinę Škotijos pakrantę. Tęsiasi nuo šiaurinės Škotijos sostinės Inverneso per Loch Nesą, Oicho, Locho ežerą iki Fort Wiliam. Neptūno laiptai yra šalia Fort Augustus miesto.
                                       
   Oras Škotijoje pakankamai šiltas keliavimui. Todėl į viskio daryklas neužsukau. Nors jų yra atskiri žemėlapiai, galima būtų keliauti viskio keliu. Sustojus Fort Wiliamas miesto centre, aplink vien turistai.
                                       
   Su šiaurietiškomis lazdomis, su neperšlampomis striukėmis, kuprinėmis. Grįžta iš kalnų arba kopia į juos. Virš miesto iškilęs aukščiausias Škotijos kalnas Ben Nevis. Jo viršūnė yra 1345 metrų aukštyje.
                                       
   Piečiau jo yra kita kalnų grandinė vadinama "3 seserys". 3 kalnai gerai matosi nuo plento. Patogu fotografuoti, pozuoti. Kalnų viršūnės turi 3 skirtingus pavadinimus kiekviena atskirai: Glen Coe, Aonach Eagach, Bidean nam Bian.  "Glen" išvertus reiškia "siauras slėnis".
                                       
   Bleiro pilis centrinėje Škotijoje. Su bendravardžiu D.Britanijos premjeru čia nieko bendro. Ji oficialiai vadinasi: Blair Atholl. Prie jos mačiau didžiulę skautų stovyklą. Skautai yra Bleiro tradicija. Pilies teritorijoje yra aptvarai su laukiniais gyvūnais tarp pavienių medžių. Yra didelis pailgas vandens telkinys su vandens paukščiais, įlankomis, gėlėmis. Šalia auga vaismedžiai.
                                       
       
   Pilies istorija prasidėjo 1269 metais. Škotija yra pilių šalis. Bleiro pilis yra visų pilių pilis. Kas tik joje nebuvo apsistoję? Buvo Škotijos karalienė, jakobitai, karalienė Viktorija ir jos vyras Albertas.
                                       
   Vienintelė pilis Škotijoje turinti nuosavą armiją. Tai yra Atholl Highlanders arba kalniečiai. Bleiro pilis yra jau kalnų regione- hailande. Kalnai čia dar nedideli, bet jau matomi aplink. Atholl kunigaikštis- paveldimas titulas, vienintelis su kariuomene. Dabartinis kunigaikštis gyvena Pietų Afrikoje. Kasmet grįžta pažiūrėti savo armijos.
                                       
   Pilis yra muziejus. Turistai lydimi gido. Neleidžiama fotografuoti. 30 eksponuojamų kambarių.
                                       
    Edinburgas. Tai vienas iš visų gražiausių mano aplankytų miestų. Jis labai jaukus. Kartu didelis, kartu matosi miesto pakraščiai. Bokštai, kalvos, pilis. Edinburge jaučiuosi kaip namie.
                                       
    Net kiltą nuspirkau centrinėje gatvėje, taip sakant mylioje. Mergina, pardavėja bulgarė, patarė kokį pirkti, o savininkas sikhas pamatavo ir parodė kaip apsirengti. Dūdmaišį anksčiau pirkau. Reikia tik kalnų ir įgauti kalnietiškos dvasios.
                                       
 

                                                                                                                                                                    Edinburge netoli centro mačiau "The Elephant House" kavinę, ryškiai raudonu eksterjeru. Per jos langus atsiveria vaizdas į Edinburgo pilį. Kavinę išgarsino čia gimęs Haris Poteris. Taip taip. Čia sėdėdavo ir rašydavo J. K. Rowling. 
Kavinėje sienos intensyviai ir daug aprašinėtos. Žmonės čia mėgsta užsukti. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą