2010 m. lapkričio 8 d., pirmadienis

Romantiškais Kuržemės takais

                                

Man Kuržemė (latv. Kurzeme) labiausiai romantiška Latvijos dalis. Tai regionas, kur nuvykti nesunku, nes netoli. Čia mane ne kartą yra pavadinę "braliuku". Čia nereikia svetimų kalbų. Galima kalbėti lietuviškai ir vis tiek susišnekėsit. Tarp vietinių gyventojų didžioji dauguma latviai.

Į Kuržemę yra daug kelių iš Lietuvos: iš Palangos, Skuodo, Mažeikių, N.Akmenės. Yra ir mažesnių neasfaltuotų kelių.  Iš Žagarės ir Joniškio ten patenkama per Žiemgalos kampą.

Administraciniu požiūriu Kuržemė buvo suskirstyta į rajonus: Ventspilio, Liepojos, Kuldygos, Talsių, Tukumo ir Saldaus. Dabar po administracinės reformos Kuržemėje yra daug savivaldybių (novads). Liepoja yra trečias pagal dydį ir antras pagal ekonomikos lygį miestas Latvijoje. Ventspilis šeštas Latvijoje pagal gyventojų skaičių. Šie miestai yra respublikinio pavaldumo.

Kuldyga buvo Kuršo hercogystės sostinė. Talsiai- 9 kalvų miestas. Visos savivaldybės suskirstytos į valsčius (pagasts), jų yra daug.

Pavadinime yra žodis "takai" todėl, kad Latvijoje yra blogiausi keliai visoje centrinėje Europoje. Latvijoje yra plentų, kurie tiesiog miške ar laukuose virsta vieškeliu, labai nelygiu ir dulkėtu.

 Yra ten plentų, kurie susideda vien iš asfalto lopų, jais važiuojant atrodo ,jog dantis pamesi. Bet užtat daug nuorodų į gamtos ar kultūros paminklus. Kartais atvažiavus pagal kelias nuorodas ir pamačius tą objektą (pvz. akmenį), net nelipi iš mašinos ir gailiesi čia žvyrkeliu kratęsis.

Tokia įžanga. O dabar prie reikalo. Pradedu kelionę nuo Kuržemės pietvakarių. Grobinia- miestas 11 km nuo Liepojos. Ramus, kultūringas, sutvarkytas. Miestas įkurtas 1253 metais, bet miesto teisės sutiktos 1695 metais.

Anksčiau buvusi kuršių Jūrpilė. 1263 m. pastatyta ordino pilis. Dabar Alandės upės užtvankos dešiniame krante stovi Ordino pilies griuvėsiai. Aplink miesto parkas. Kitoje gatvės pusėje liuteronų ir baptistų bažnyčios.

Netoliese- 15 km ryčiau Durbės miniatiūrinis senas miestelis. Jis visi mažas, kelios gatvelės.1230 metais paminėta kuršių pilis Durbėje. Šis miestas oficialiai laikomas mažiausiu visoje Latvijoje.

1260.07.13 Durbėje įvyko didelis mūšis.Kuršių ir žemaičių kariuomenė sumušė Ordino armiją. Tas Mindaugo laikų mūšis turėjo didžiulę reikšmę. Jei ne pergalė, kažin ar Žemaitija bebūtų Lietuvoje.

Miestelio pakraštyje likusi vienos Ordino pilies sienos dalis ant neaukšto piliakalnio, apsupta didelių medžių. Durbės ežeras didelis pelkėtais krantais, sunkiai pasiekiamas.

Durbėje buvau liepos 14 dieną- sekančią po mūšio. Turistų nebuvo, tik pelenai laužavietėje ir nutrypta savaitgalį žolė prie pilies sienos.

Iš Durbės vykstu į Liepoją. Čia gyvena apie 85.000 žmonių. Liepoja pirmą kartą paminėta 1253 metais kai Lietuvoje buvo krikštijamas karalius Mindaugas. Miestas įspraustas tarp Baltijos jūros ir Liepojos ežero. Senamiestyje yra bažnyčių, Universitetas. Daug vienaaukščių ir didesnių namų. Bendras vaizdas pilkas. Kiti miestai gražesni ir spalvingesni. Žmonės Liepojoje irgi pilkoki, apatiški. Mieste važinėja seniausias Latvijos tramvajus, elektrinis nuo 1899 metų. Jo maršrutas 12,8 km ilgio. Senamiesčio centras yra Rožių aikštė. Ji populiariausia tarp liepojiečių. Palei jūrą tęsiasi smėlėtas paplūdimys, o šalia Pajūrio parkas. Liepoja giriasi , kad jų pakrantės smėlis yra smulkiausias ir balčiausias. Miestas susidaro lyg iš 3 dalių. Iš pietų pradedant yra senamiestis, po to Prekybos kanalas ir 2 tiltai per jį. Šiauriau jo randasi geležinkelio ir autobusų stotys, uostas, keltų terminalas. Čia yra pramonės įmonės ir daug geležinkelio bėgių. Už Šiaurinio priemiesčio yra Karuostos kanalas. Per jį nutiestas originalus Kalpako tiltas, kurį galima pasukti. Neseniai girtas kapitonas į jį atsitrenkė laivu. Bet tiltą latviai jau sutaisė, važiavau automobiliu per jį. Karuosta arba karinis miestelis. Jame yra ilgas šiaurinis molas prie pat kurio galima privažiuoti automobiliu. Dar čia yra šiauriniai fortai. Šv. Nikolajaus Jūros cerkvė yra aukščiausia Baltijos šalyse. Kalėjimas su populiariu realybės šou "Už grotų". Man gražiausias pastatas čia yra raudonų plytų vandens bokštas. Kariniame miestelyje yra daug penkiaaukščių daugiabučių namų, kurie yra be durų, langų ir negyvenami. Kai kuriuos jų jau ardo, smulkina metalą ir betoną ir kažkur panaudoja. Iš Liepojos važiuoju pajūriu, nes noriu išsimaudyti. Plentas beveik tuščias. Pavilostoje pamatau Baltijos jūrą.

Tai žvejų uostas. Prie uosto yra informacijos centras, keletas kavinių, muziejus.

Šiauriau randasi paplūdimio zona, už įvažiavimą prašo pinigų. Aplink smėlis, o per jį važiuoti neįmanoma- mašina klimpsta. Braidau po jūrą.

Keliauju Jūrkalnės link. Kelias arčiau jūros, bet privažiuoti nėra kaip. Visur draudžiami ženklai. Pagaliau Jūrkalnė- Ventspilio savivaldybės mažas miestelis palei jūrą.

Jis garsus aukštais skardžiais virš jūros. Nuo jų puikus vaizdas į jūrą bei pakrantę. Nulipti, o greičiau nučiuožti galima daug kur. Smagiai pasimaudžius reikia ieškoti tako užlipti ant skardžio.

Atsigaivinus jūroje, galima važiuoti pilių pažiūrėti. Pirmas miestelis Alsunga yra savivaldybės centras, o anksčiau buvo Kuldygos rajone. 

Kelias tarp šių miestelių ištisai eina per mišką zigzagais, atrodo specialiai lygiai vingiuotas, kad nenuobodu būtų važiuoti. Alsungoje mus pasitinka Livonijos ordino pilis , statyta XIV amžiuje. Vėliau buvusi sugriauta ir vėl atstatyta prie užtvenktos upės. Pilyje muziejus.

Apvalūs bokštai baigti statyti XVIIIa. gale, valdant Bironui. 1796m. tapo karūnos rūmais. Nuo pilies gatve žemyn privažiuojam katalikų bažnyčią, miestelio centrą.

Bažnyčios darbuotoja man duoda reklaminį leidinį apie miestelį, pabrėžia , kad katalikų.
Kitas miestelis ir pilis pakeliui yra Eduolė. 1264-1267 metais pastatyta kastelo tipo pilis priklausė Piltenės arkivyskupijai. Pastaroji randasi už kokių 30km šiauriau žvyrkeliu. Pilis XIXa. buvo perstatyta gotišku stiliumi.

Aplink ją senas parkas su storais medžiais. Juosia gynybinis griovys, ties pagrindiniu bokštu tiltas į pilį. Už griovio parke senas prūdas su vandens lelijomis.

Aplamai Latvijoje beveik visi parkai turi senus prūdus su pažaliavusiu vandeniu ar vandens lelijomis. Daug storų ,senų medžių. Ypač daug ąžuolų. Eduolės parke yra Nykštukų ąžuolo liekanos. Apie jį, pilį bei prūdą yra padavimų.

Sekantis miestelis Yvandė. Čia kairėje pusėje plento yra dvaro rūmų kompleksas. Šiuo metu jis baigiamas restauruoti ir atrodo tiesiog puikiai. Bet kadangi dar vyksta darbai, nepavyko apžiūrėti.

Atvažiuojame į Kuldygą. Tai nedidelis 13.000 gyventojų turintis miestas. Turi viską, ko reikia miestui:apvažiavimą, plačią upę Ventą, puikų senamiestį. Ir turi legendą- istoriją. Jis buvo Hanzos miestas. Buvo Kuršo sostinė. Buvo uostas. Nors Ventos upe dar geras galas ik jūros.

Miestas žinomas nuo 1245 metų, kai pastatyta Ordino pilis. Likęs tik piliakalnis su parku. Kuldyga yra hercogo Jekabo gimtinė. Kai tapo šalies sostine, jai Afrika ir Amerika nebuvo per toli. Tur būt žino dauguma, jog Kuršo hercogystei priklausė kolonijos: Gambija Afrikoje ir Tobagas Amerikoje. Tai jau nebe provincija.

Kuldyga man pats romantiškiausias miestas Latvijoje. Tai siauros ir vienos krypties gatvės. Tai Kuldygos Venecija- Alekšupytė teka senamiestyje tarp namų pamatų. Atrodo, kad namai išdygę vandenyje. Ventos krioklys 2 metrų aukščio, nuo 110m iki 270m ilgio gamtos paminklas, ilgiausias Latvijoje. Man patinka ant jo užlipti, atsiveria puikūs vaizdai į tiltą ir senamiestį. Tiltas plytinis 1874m. statybos.

Džiugina akį fachverkinis namas, hercogo Jekabo buvusi vaistinė. Namai yra mūriniai ir mediniai, pastarųjų daugiau, čerpiniais stogais. Yra mieste šv. Jekaterinos, miesto globėjos bažnyčia, kur krikštytas ir sutuoktas hercogas Jekabas. Šv. Jekaterina yra miesto herbe. Alekšupytė prieš įtekėdama į Ventą, krenta nuo 4,5m krioklio.

Namams Kuldygoje reikia remonto ar restauracijos. Tiltas per Ventą restauruotas, smagu juo eiti, labai tinka jam žibintai. Kuldygoje yra namas, kur buvo apsistojęs Švedijos karalius prieš 300 metų, likusi milžiniška jo pinigų skrynia.

Toliau kelias veda į Aizputę, seną miestą. Aplamai Aizputės apylinkės man labai patinka. Kalvota, bet ne perdaug, matyti tolimi horizontai su medžių intarpais.

Šiame mieste yra Livonijos Ordino pilis XIII amžiaus. Bažnyčia irgi buvusi tais laikais, dabartinė statyta XVIIa. Yra raizgytas gatvių tinklas, yra kelios bažnyčios, keli tvenkiniai. Yra vidurinė ir muzikinė mokykla, miesto valdžios rūmai.

Mane domina Livonijos pilis prie kelių sankryžos. Dalis pilies išlikusi, bet aukštai užsikarti, kaip kokioje Cėsio pilyje nepavyksta, pilis ant mažos kalvos.

Į miesto pusę Tebros upės tvenkinys apačioje, nulipus nuo pilies. Už tvenkinio ant kalvos bažnyčia,užlipu prie jos.
Aizputėje vandens telkinių daug. Miesto centre žydi vandens gėlės, visokie žali maurai.

Kitas sustojimas už 8 km Kazdangoje. Čia pilis milžiniška- klasicistiniai rūmai su kolonomis . Aplink didžiulis senas parkas su tilteliais.

Parkas išsidėstęs abipus plento - 173 ha ploto. Net kojos pavargsta vaikštant. Važinėju po jį su mašina. Pilis pastatyta 1800- 1804 metais. Miestelis palyginus mažas pagal parko- rūmų ansamblį.

Sukam arklius į rytus. Šiame regione daugiausia pilių ir rūmų. Pakeliui Skrunda prie Ventos upės. Miestas ramus, provincialus. Jis garsus okupantų buvusiais radiolokaciniais įrengimais. Čia rusai ilgiausiai išsilaikė Latvijoje. Šie įrengimai yra Lydumniekų miestelyje į šiaurę nuo Skrundos. Pastatas iš toli atrodė kaip koks 16-aukštis gyvenamas namas miške. Tai buvo optinė apgaulė.
Sekantis pakeliui- Saldus. Jo pavadinimo prasmę teisingai supranta ir lietuviai. Tai senas viduramžius menantis miestas. Turi didelę liuteronų bažnyčią ir bokštą parke. Už 8 km Brocenų miestas prie ilgo ežero garsus tik cemento gamykla.

Čia darau lanką, nes noriu pasiekti Abavos upės slėnį. Jis Latvijoje labai populiarus, laikomas kaip mikroregionu.Upė labai graži, mėgstama vandens turistų ir poilsiautojų. Krioklys Abavoje 0,5 m aukščio, aprašytas geografijos vadovėliuose, turizmo šaltiniuose. Jį žino visi latviai. Upės dugnas dolomitinis, todėl ir susidaro slenkstis. Man jis įspūdžio nepadarė. Kuldygos krioklys įspūdingesnis.

Netoliese įdomus Kuržemės miestas Sabilė. Tai miestas kurio herbe vynuogių kekė. Joje yra Vyno kalnas, vyksta vyno šventės. Tai šiauriausia Kuržemės vieta, kur auga vynuogės. Sabilė ištįsusi Abavos slėnyje. Vietiniai giriasi, kad Gineso rekordų knygoje parašyta, jog Sabilėje yra šiauriausias vynuogynas pasaulyje.

Kalno šlaitas yra į pietus- pietvakarius, apsaugotas nuo šiaurės vėjų, ant kalno pušynas, apačioje upė. Savotiškas mikroklimatas. Kitas kalnas yra piliakalnis, nuo jo puikus panoraminis vaizdas. Dar yra Upurkalnis, sena kulto vieta, ten seniau žudydavo žmones.

 Kitoje upės pusėje yra "Švedų kepurė", kalno šlaitas į Abavos upę.  Reikia keletą dulkėtų kilometrų nuvažiuoti žvyrkeliu, kad pasiekti. Žiemą tai slidinėjimo trasa, turinti internetinę kamerą. Vasarą- rogučių trasa. Galima iš namų pasižiūrėti kaip tai atrodo.

 Važiuojant pagrindine gatve pasitinka lėlių pulkas. Ten gyvenanti moteris prisiuvo apie 200 lėlių, kurios stovi tarp gatvės ir trobos. Įspūdinga ir keista.

Sekantis slėnyje yra Kandavos miestas. Arkinis mūrinis tiltas čia pastatytas 1873 metais.

Miestas vadinamas Latvijos Šveicarija. Senamiesčio gatvės labai siauros, jog 2 mašinos neprasilenkia. Labai stačios, jog tenka kopti antra pavara. Piliakalnyje yra nedaug pilies liekanų. Ant kalno liuteronų bažnyčia.

Gatvelės suraizgytos, supintos. Kandavos ir Sabilės senamiesčiuose yra namų su paveikslais per visą sieną į gatvės pusę- įspūdingai atrodo. Miesto herbas- ąžuolo šaka su gilėmis ir lapais.

 Ant Kandavos kalnų ir Abavos šlaitų ąžuolų auga daug. Kuržemėje ąžuolų devynios galybės. Labai jauku vasarą po jų plačiomis šakomis pavėsyje.

Kandava yra savivaldybės centras. Sabilė priklauso Talsių savivaldybei su miesto teisėmis.
Apie Tukumą yra kelios pilys. Pirma nuo vakarų pusės- Jaunmokų pilis. Tai neogotikinė su jugendstiliaus mišiniu 1901 metais pastatyta pilis. Ji pastatyta tuometiniam Rygos merui kaip medžioklės pilis. Šalia nedidelis parkas. Akį džiugina raudonų plytų spalva ir neogotikos detalės. Ji yra už kelių šimtų metrų nuo magistralinio kelio, tad iš tolo matyti.
Privažiavus Tukumą, jo pakraštyje randame Durbės pilį. Keista Durbės mieste pilies nebuvo, o Tukume vadinasi "Durbė". Pastatyta XVIIa., grafo Medemo perstatyta XIXa. Ulmanio laikais pilis paskirta Latvijos mylimiausiam poetui Janiui Rainiui ir Aspazijai. Pilis klasicistinė. Auga labai storas kedras. Parke Milžinų kalnas, kuris matyti nuo akmeninių laiptų. Aplink pastatų kompleksą akmeninė siena dabar restauruojama.
Kitoje miesto pusėje yra Šlokenbeko pilis. Tai uždaros teritorijos, iš 3 pusių pastatų supama teritorija, joje kelių muziejus. Muziejus nemokamas. Smagiai pasivaikštau po pilies teritoriją. Ekspozicijoje yra visokių vežimų ir priemonių keliams tiesti, o priešais pilį didžiulis plentvolis. Kieme grupė žmonių piešia. Už pilies siauras medinis tiltas per upę. Piečiau Tukumo yra Satai. O jame 2 objektai. Vienas, tai geležinkelio tiltas per Abavos upę į niekur. Nes kol tiesė geležinkelį, jis neteko reikšmės. Ant aukštokos kalvos stovi balta liuteronų bažnyčia su išlikusiais vartais ir mūrine tvora. Virš bažnyčios durų yra hercogo Peterio Byrono monograma. Aplankiau šias įžymybes. Netoli Slampės butaforinis miestelis Cinevilla. Čia kuriami filmai. Randu čia seną garvežį, pastatą iš vienos sienos. Čia yra senų žibintų, pora tiltų, tramvajaus linija, paveikslų. Iš šių įdomiausi tokio tipo , kaip "Jonas lakūnas"- paliktoje skylėje įstatai savo veidą, o visa kita yra nupiešta. Ant sienų radau lietuviškų iškabų, reiškia paskutinis čia filmuotas lietuviškas filmas.
Už 26 km į pietus Jaunpilis, kurio pilies bokštas kyšo virš medžių. Tai 1301 metais statyta ordino pilis. Trys pilies sienos juosia kiemą. Prieš 105 metus pilis sudegė ir buvo atstatyta.
 Tukumą anksčiau lietuviai pasiekdavo arkliais, kurie norėjo nusipirkti žuvų. Miesto gatvių išplanavimas chaotiškas. Kai jas remontuoja, dar didesnis chaosas. Senamiestis atrodo kaip senas miestas. Miesto centre stovi pilies bokštas, jos viduje muziejus. Aikštėje fontanas, smagu pasivaikščioti ir užkąsti miesto centre. Šalia centro teka upė. Tad įėjus čia į kiemą, pamatai upę ir laukines pievas.
Į Lietuvą galima grįžti per Duobelę arba per Jelgavą. Arba tęsti kelionę per kitas Latvijos vietas. Netoliese ištįsusi pajūriu Jūrmala- didžiausias Latvijos kurortas, už jos Ryga- Latvijos sostinė.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą